K čemu je VPN a jakou vybrat?

 O službě VPN neboli virtual private network jste již pravděpodobně slyšeli. Jaké jsou ale její hlavní přednosti a proč byste měli takovou službu využívat? Důvodů je hned několik a rád bych se na ně společně s vámi podíval.

Veřejné wifi sítě

    Jeden z hlavních důvodů pro používání VPN je zabezpečení veřejných wifi sítí. Wifi sítě v kavárnách, restauracích, hotelích a na dalších veřejných místech se z počátku mohou zdát jako bezpečné a bez jakéhokoliv rizika, ale opravdu tomu tak není. Na těchto sítích může totiž kdokoliv sledovat veškerý datový přenos včetně hesel, čísel kreditních karet a vašich soukromých dat. Tento problém VPN řeší tím, že se vaše zařízení nepřipojí přímo na server, ale nejdříve se připojí na server VPN a až potom posílá data na danou webovou stránku.

Sledování lokalizovaného obsahu

    Další benefit VPN je sledování lokalizovaného obsahu. Například Netflix nezpřístupňuje některé filmy a seriály pro všechny státy. Pokud se tedy budete chtít dívat na film lokalizovaný například pouze pro USA, stačí se připojit na VPN server v této zemi. Daná webová stránka si pak bude myslet, že se vaše zařízení nachází ve státě, kde je tento obsah zpřístupněn a sledování vám povolí. Tímto samozřejmě nenabádáme k nezákonné činnosti.

Soukromí a zabezpečení

    Pokud chcete soukromí vyhledání na internetu posunout o level výš, tak VPN může být též jedna z cest. Každá webová stránka totiž vidí odkud jste se na ni připojili a tím pádem může jednoduše zjistit, kde se zrovna nacházíte. VPN tomuto zabraňuje jednoduchým způsobem. Stejně jako v případě, kdy se připojujete k síti na veřejné Wi-fi data šifrovaně pošle nejdříve na server VPN v zemi kterou si zvolíte a až potom se spojí se s danou webovou stránkou. Všechny weby poté vidí pouze lokaci VPN serveru a vaše IP adresa zůstane neodhalena.

source:https://www.slideteam.net/media/catalog/product/cache/960×720/v/p/vpn_tunnel_icon_showing_lock_slide01.jpg

Nevýhody a situace, kdy vás VPN neochrání

   Teď bych vám chtěl ale ukázat i nevýhody a scénáře, kdy vám VPN nepomůže. Začal bych tím, že VPN není kompletní ochrana vašeho zařízení,  protože pokud stáhnete jakýkoliv škodlivý soubor či phishingovou přílohu z mailu, tak tomu VPN nijak nezabrání a vaše zařízení může být napadnuto malwarem. Dále bych chtěl zdůraznit, abyste si řádně zvolili firmu od které budete VPN používat. Jelikož se připojujete na server dané firmy, tak tato firma může sledovat co na internetu děláte a schovávat takzvané logy (údaje kdy se připojujete na daný server). Proto bych vám chtěl několik firem z vlastní zkušenosti doporučit. S žádnou firmou jsme samozřejmě obsah článku nekonzultovali a nejedná se o placenou spolupráci.

Doporučení

   Asi nejvíce promovaná VPN je v poslední době NordVPN. Zahrnuje několik skvělých funkci jako například NordLynx, která výrazně zvyšuje rychlost připojení. Její hlavní nevýhodou je však vysoká cena a omezený počet zařízení na kterých ji můžete používat současně. Já proto používám raději Surfshark VPN, která stojí skoro polovinu co NordVPN a počet zařízení v ní není nijak limitován. Obsahuje navíc též zajímavé funkce jako je třeba MultiHop. V případě zapnutí této funkce se připojíte na internet přes 2 VPN servery a zvyšuje se tím vaše bezpečnost. Pokud byste o Surfshark měli zájem, tak pro vás mám refferal link, kde u nejvyššího plánu dostanete navíc měsíc zdarma. https://surfshark.club/friend/szX7vhQ3 

source: surfshark.com

preview image source:https://www.neoadviser.com/wp-content/uploads/2019/04/VPN-Technology.jpg

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..